Kilgore Middle School

Kilgore Middle School Wins 2nd Place in Academic UIL Competition

Grand Total points:
1st Place: Spring Hill with 835.5 points
2nd Place: Kilgore with 700.5 points
3rd Place: Bullard with 629.5 points
4th Place: Gladewater with 590 points
5th Place: Gilmer with 490.5 points
6th Place: Chapel Hill with 418 points

6th Grade Total points:
1st Place: Spring Hill with 228 points
2nd Place: Bullard with 219 points
3rd Place: Gladewater with 210 points
4th Place: Kilgore with 191 points
5th Place: Gilmer with 173 points
6th Place: Chapel Hill with 112 points

7th Grade Total points:
1st Place: Spring Hill with 266 points
2nd Place: Gladewater with 241 points
3rd Place: Kilgore with 211 points
4th Place: Gilmer with 176 points
5th Place: Bullard with 165 points
6th Place: Chapel Hill with 147 points

8th Grade Total points: 
1st Place: Spring Hill with 305.5 points
2nd Place: Kilgore with 292.5 points
3rd Place: Bullard with 220. 5 points
4th Place: Gladewater with 135 points
5th Place: Gilmer with 133.5 points
6th Place: Chapel Hill with 119 points

One Act Play:
1st Place: Chapel Hill with 40 points
2nd Place: Spring Hill with 36 points
3rd Place: Bullard with 25 points
4th Place: Gilmer with 8 points
5th Place: Kilgore with 6 points
6th Place: Gladewater with 4 points

Individual and Team Results:

Prose 6th 
Kai Tucker - 4th
Jayden Turner - 5th

Prose 7th
France Fairies - 4th
Ani Garner - 6th

Prose 8th
Abby Hattaway - 2nd

Poetry 6th
Sydney Starkey - 3rd
Mayce Huey - 4th
Rashaud Brown - 5th

Ready Writing 6th
Jackson Turner - 3rd

Ready Writing 7th
Delaney Moses - 4th

Ready Writing 8th
Janette Chavez - 5th
Carly Mauldin - 6th

Spelling 6th
Samuel Warren - 3rd
Team - 3rd

Spelling 7th
Sam Clements - 2nd

Spelling 8th
Shanna Casayuran - 1st 
Team - 2nd

Editorial Writing 7th
Kristen Kennel - 4th

Editorial Writing 8th
Madison Donovan - 2nd

Modern Oratory 7th
Olivia Blundell - 3rd
Delaney Moses - 4th

Modern Oratory 8th
Cason Cox - 2nd
Bryan Harter - 5th

Number Sense 6th
Kylie Cardwell - 2nd
Gage Brown - 5th
Team - 2nd

Number Sense 7th
Valente Cedillo - 5th
Team - 3rd

Number Sense 8th
Madison Donovan - 4th
Team - 2nd

Mathematics 7th
Ben Howell - 3rd
Matthew Riley - 6th
Team - 3rd

Mathematics 8th
Madison Donovan 5th

Maps, Charts, & Graphs 6th
Nicholas Foster - 3rd
Jonathan Gonzalez - 6th
Team - 2nd

Maps, Charts, & Graphs 8th
Ryan Beddingfield - 2nd
Ethan Drury - 3rd
Team - 1st

Social Studies 6th
Allison Williams - 4th
Nick Foster - 5th
Team - 2nd

Social Studies 8th
Martin Baldazo - 3rd

Art 6th
Mackenzie Longmire Lumpkins - 3rd

Art 7th
Kayla Ridge - 1st
Olivia Hardin - 2nd
Dulce Rangel - 6th
Team - 1st

Art 8th
Shanna Casayuran - 1st
Team - 3rd

Dictionary Skills 7th
Arely Rojas - 4th
Jayden Jones - 5th
Team - 2nd

Dictionary Skills 8th
Sofia Gomez - 1st
Team - 1st

Music Memory 6th
Lizett Garcia - 1st
Tera Harrison - 4th
Team - 1st

Calculator 6th
Team - 3rd

Calculator 8th
Tara Parson - 4th
Karlee Menges - 5th
Team - 2nd

Chess Puzzle 6th
Miguel Brown - 2nd
Team - 2nd

Chess Puzzle 7th
Chris Martinez - 4th
Team 3rd

Chess Puzzle 8th
Jared Rich - 1st
Carter Boone - 3rd
Jacobe Weick - 4th
Team - 1st

Science 7th
Sara Buchanan - 3rd
Olivia Hardin - 4th
Team - 2nd

Science 8th
Ethan Drury - 1st
Canon Gorman - 2nd
Team - 1st

Listening Skills 6th
Emmanuel Young - 5th

Listening Skills 7th
Jaime Baldazo - 1st
Delaney Moses - 3rd
Team - 1st

Listening Skills 8th
McCabe Wheeler - 1st
Ainsley Potter - 6th
Team 1st